Domácí násilí

Domácí násilí, tedy násilí mezi členy rodiny žijícími ve společné domácnosti, patří k velmi rozšířeným a bohužel i těžko řešitelným. Patří sem týrání fyzické, psychické i sexuální, páchané většinou mužem na ženě a na dětech. Oběťmi domácího násilí však bývají i rodiče starších dětí nebo staří lidé a dokonce i těhotné ženy.

Oběť domácího násilí většinou své utrpení velmi pečlivě tají, a to i před nejbližšími členy rodiny a přáteli. Důvodem bývá nepřekonatelný stud nad sebou samým, nad neschopností vše zvládnout bez pomoci a samozřejmě strach z agresivity a pomsty násilníka.

Co je a co není domácí násilí

Dlouhodobě trvající a agresivitou se stupňující tyranie fyzická i psychická, namířená proti ostatním členům domácnosti, nejrozšířeněji ve vztahu manžel – manželka, se definuje jako domácí násilí. Toto však nezahrnuje násilí vzájemné, tedy časté hádky a fyzické napadání obou partnerů, kdy se muž i žena střídají v pozici agresora a oběti.

Dá se včas odhalit agresivní partner?

Nejčastějšími oběťmi jsou vdané ženy mezi 30. – 40. rokem věku, často však i ženy nesezdané a přesto neschopné opustit dominantního partnera.

Je mnoho případů, kdy ženy přiznávají určité pochybnosti a podezření vůči partnerovi ještě před svatbou nebo vstupem do společné domácnosti. Většinou však cítí, že je příliš pozdě na jakékoliv změny a rozmýšlení, často i kvůli dětem, které už spolu mají nebo jsou na cestě. Situace se však v tomto případě nikdy neobrátí k lepšímu, jak mnohé z nich doufají, a dobrovolně tak vstupují do života, který se během krátké doby může změnit v mnohaleté peklo.

Násilí v těhotenství

Násilí páchané na dětech a na ženách v těhotenství je samozřejmě tou nejhorší možnou formou násilí vůbec a mělo by se řešit okamžitě a rázně. Pokud žena – matka a budoucí matka jakýkoliv náznak násilí ze strany partnera snáší a toleruje, ohrožuje tím nejen sebe, ale i dítě, které je v tomto případě naprosto závislé na jejím jednání. Je nutné okamžitě vyhledat nejbližší možnou pomoc přátel či rodiny a později vše oznámit na příslušných místech. Setrvávat v soužití s agresorem je zvláště v těhotenství nejen nanejvýš nebezpečné, ale i nezodpovědné a jen těžko omluvitelné.

Násilí na starších a nemohoucích osobách

Agresory vůči starším či těžce nemocným rodičům či prarodičům bývají děti v pubertálním věku, ale i dospělí, mířící svou agresivitou proti nejstarším členům domácnosti jako lidem, kteří jsou jen na obtíž, přidělávají starosti a finančně zatěžují rodinu. I tady se objevuje nejen týrání psychické, ale i fyzické, a to ve značné míře.

Vykázání násilníka z domu a jiná řešení

Oběť dlouhodobého a nekontrolovatelného domácího násilí má možnost obrátit se na policii a zažádat o vykázání násilníka z domu nebo bytu. Vykázání trvá obvykle 10 dní, o jeho prodloužení pak rozhoduje soud.

V dalších případech je možné a nanejvýš rozumné obrátit se co nejdříve na specializovaná centra poskytující azyl, podporu a právní poradenství.

Domácí násilí patří do témat
 • Psychicky teror Jiřina 18.11.2013 22:34:14

  Může policie vykázat manžela,když mně týrá zejména psychicky a maximálně mi dá facku nebo se mnou ostře hodí na hranu postele? Myslím,že sousedi občas slyší naše hádky...on má milenku a já jsem na depresivách. Byt je nájemní,a on na mně řve,že on platí větší část nájmu,tudíž na to nemám právo...tak jaká je pravda? Nebo ja to řešit? Například za chvíli přijde z odpolední a já se už ted třesu hrůzou..jsem zamčená v bytě ale dobývat se sem určo bude....můžu volat policii? Nebo teda spíš má to cenu,když mně vyloženě nemlátí?

 • Týrání seniurů Irena 27.07.2013 15:35:24

  Dobrý den,stále se píše o týrání seniorů,ale já řeším opačný problém.Co s tím?Musím blízkou osobu dát pryč,nevyspí se celý dům,neustále naříká ,volá,obtěžuje celý dům ve dne v noci.Volala jsem záchranku,za hodinu ji přivezli zpátky,že ji nic není.
  Už je v nemocnici znovu,byla jsem na návštěvě,ale už tam nepojedu.Sotva jsem na ní promluvila,po chvíli zase spustila litanie,auauauauau,doma křičí i při česání vlasů a tady se setřičkou cvičila ani nepípla.Doma je řev,jako kdybych jí kdovíjak ubližovala.Stydím se vylézt před dům.Dá se to léčit nebo to je ztracené?Děkuji.

 • Domácí násilí a jiná pomoc obětem trestných činů tono 07.01.2013 10:19:12

  Dobrý den, chtěla bych jen všem, kteří se setkali s jakoukoliv formou domácího násilí anebo řeší podobně zrůdné situace, aby se obrátili o pomoc a radu na Bílý kruh bezpečí. Pobočku si najdete na internetu a třeba zrovna přímo u vás je poradna. Všechno je tam zdarma a pracuje tam jak právník, tak psycholog a opravdu vám pomohou. Nemusíte dokonce ani uvést své jméno. Je to opravdová šance jak hledat pomoc a záchranu. Ikdyž to tak mnohdy už nevypadá, tak najednou své trápení vyřknete nahlas a tým lidí, kteří tu je pro vás, dokáže pomoci. Chybou by bylo nevyzkoušet!

Přidat příspěvek k tématu ???

* Povinné pole

Domácí násilí patří do témat

Adresář

Poradna na téma Domácí násilí

Diskutujte na téma Domácí násilí

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku