Domácí násilí

Domácí násilí, tedy násilí mezi členy rodiny žijícími ve společné domácnosti, patří k velmi rozšířeným a bohužel i těžko řešitelným. Patří sem týrání fyzické, psychické i sexuální, páchané většinou mužem na ženě a na dětech. Oběťmi domácího násilí však bývají i rodiče starších dětí nebo staří lidé a dokonce i těhotné ženy.

Oběť domácího násilí většinou své utrpení velmi pečlivě tají, a to i před nejbližšími členy rodiny a přáteli. Důvodem bývá nepřekonatelný stud nad sebou samým, nad neschopností vše zvládnout bez pomoci a samozřejmě strach z agresivity a pomsty násilníka.

Co je a co není domácí násilí

Dlouhodobě trvající a agresivitou se stupňující tyranie fyzická i psychická, namířená proti ostatním členům domácnosti, nejrozšířeněji ve vztahu manžel – manželka, se definuje jako domácí násilí. Toto však nezahrnuje násilí vzájemné, tedy časté hádky a fyzické napadání obou partnerů, kdy se muž i žena střídají v pozici agresora a oběti.

Dá se včas odhalit agresivní partner?

Nejčastějšími oběťmi jsou vdané ženy mezi 30. – 40. rokem věku, často však i ženy nesezdané a přesto neschopné opustit dominantního partnera.

Je mnoho případů, kdy ženy přiznávají určité pochybnosti a podezření vůči partnerovi ještě před svatbou nebo vstupem do společné domácnosti. Většinou však cítí, že je příliš pozdě na jakékoliv změny a rozmýšlení, často i kvůli dětem, které už spolu mají nebo jsou na cestě. Situace se však v tomto případě nikdy neobrátí k lepšímu, jak mnohé z nich doufají, a dobrovolně tak vstupují do života, který se během krátké doby může změnit v mnohaleté peklo.

Násilí v těhotenství

Násilí páchané na dětech a na ženách v těhotenství je samozřejmě tou nejhorší možnou formou násilí vůbec a mělo by se řešit okamžitě a rázně. Pokud žena – matka a budoucí matka jakýkoliv náznak násilí ze strany partnera snáší a toleruje, ohrožuje tím nejen sebe, ale i dítě, které je v tomto případě naprosto závislé na jejím jednání. Je nutné okamžitě vyhledat nejbližší možnou pomoc přátel či rodiny a později vše oznámit na příslušných místech. Setrvávat v soužití s agresorem je zvláště v těhotenství nejen nanejvýš nebezpečné, ale i nezodpovědné a jen těžko omluvitelné.

Násilí na starších a nemohoucích osobách

Agresory vůči starším či těžce nemocným rodičům či prarodičům bývají děti v pubertálním věku, ale i dospělí, mířící svou agresivitou proti nejstarším členům domácnosti jako lidem, kteří jsou jen na obtíž, přidělávají starosti a finančně zatěžují rodinu. I tady se objevuje nejen týrání psychické, ale i fyzické, a to ve značné míře.

Vykázání násilníka z domu a jiná řešení

Oběť dlouhodobého a nekontrolovatelného domácího násilí má možnost obrátit se na policii a zažádat o vykázání násilníka z domu nebo bytu. Vykázání trvá obvykle 10 dní, o jeho prodloužení pak rozhoduje soud.

V dalších případech je možné a nanejvýš rozumné obrátit se co nejdříve na specializovaná centra poskytující azyl, podporu a právní poradenství.

Domácí násilí patří do témat
 • Psychicky teror Jiřina 18.11.2013 22:34:14

  Může policie vykázat manžela,když mně týrá zejména psychicky a maximálně mi dá facku nebo se mnou ostře hodí na hranu postele? Myslím,že sousedi občas slyší naše hádky...on má milenku a já jsem na depresivách. Byt je nájemní,a on na mně řve,že on platí větší část nájmu,tudíž na to nemám právo...tak jaká je pravda? Nebo ja to řešit? Například za chvíli přijde z odpolední a já se už ted třesu hrůzou..jsem zamčená v bytě ale dobývat se sem určo bude....můžu volat policii? Nebo teda spíš má to cenu,když mně vyloženě nemlátí?

 • Týrání seniurů Irena 27.07.2013 15:35:24

  Dobrý den,stále se píše o týrání seniorů,ale já řeším opačný problém.Co s tím?Musím blízkou osobu dát pryč,nevyspí se celý dům,neustále naříká ,volá,obtěžuje celý dům ve dne v noci.Volala jsem záchranku,za hodinu ji přivezli zpátky,že ji nic není.
  Už je v nemocnici znovu,byla jsem na návštěvě,ale už tam nepojedu.Sotva jsem na ní promluvila,po chvíli zase spustila litanie,auauauauau,doma křičí i při česání vlasů a tady se setřičkou cvičila ani nepípla.Doma je řev,jako kdybych jí kdovíjak ubližovala.Stydím se vylézt před dům.Dá se to léčit nebo to je ztracené?Děkuji.

 • Domácí násilí a jiná pomoc obětem trestných činů tono 07.01.2013 10:19:12

  Dobrý den, chtěla bych jen všem, kteří se setkali s jakoukoliv formou domácího násilí anebo řeší podobně zrůdné situace, aby se obrátili o pomoc a radu na Bílý kruh bezpečí. Pobočku si najdete na internetu a třeba zrovna přímo u vás je poradna. Všechno je tam zdarma a pracuje tam jak právník, tak psycholog a opravdu vám pomohou. Nemusíte dokonce ani uvést své jméno. Je to opravdová šance jak hledat pomoc a záchranu. Ikdyž to tak mnohdy už nevypadá, tak najednou své trápení vyřknete nahlas a tým lidí, kteří tu je pro vás, dokáže pomoci. Chybou by bylo nevyzkoušet!


Domácí násilí patří do témat

Adresář

Poradna na téma Domácí násilí

Diskutujte na téma Domácí násilí

Píšeme jinde
 • Čajové pečivo na vánočním stole

  Čajové pečivo na vánočním stole

  Na Vánoce se chystáme na pečení drobného pečiva. Ať už cukroví použijeme na zdobení vánočního stromečku nebo bude součástí štědrovečerní tabule, vždy pečeme několik druhů.

 • Jemná šlehačková vánočka krok za krokem

  Jemná šlehačková vánočka krok za krokem

  Dnes si připravíme tradiční vánočku, ovšem vyladěnou tak, aby se rozplývala na jazyku, byla jemná, nadýchaná a vláčná. V medové krustě s křupavými mandlovými lupínky. Zapletená je ze 6 pramenů, tím bude krásně utažená a nebude se nikde rozjíždět.Zdravě.cz na Facebooku